Dvě tváře Švédska

Každý máme svou lepší i horší tvář. Většinou se snažíme veřejnosti ukazovat tu lepší. Ale jednou za čas se projeví celé naše já. Stejný pocit jsem měla, když jsem před několika týdny četla články o Švédku. V jednom se psalo, že od 1. 5. mohou ve Švédsku homosexuálové uzavřít plonohodnotný a plnoprávný sňatek, který nahradil registraci. Druhý text již tak pozitivní nebyl, psalo se v něm o tom, že podle statistik se nejvíce znásilnění v Evropě odehraje právě ve Švédsku.

Letošní první květen tedy byl ve Švédsku nejen svátkem lásky, ale především svátkem všech homosexuálů. No tedy spíše jen tím svátkem homosexuálů, protože Švédové první květen jako den lásky neoslavují. Švédsko umožnilo homosexuálům už v roce 1994 registrované partnerství a od roku 2002 mohou švédští homosexuálové dokonce i adoptovat děti. Od letošního roku už tedy mohou i uzavírat sňatky. Co více si přát.

Z věcného hlediska se však pro švédské homosexuály změnilo velmi málo. Zákon jim už léta dával stejná práva jako heterosexuálům, tedy mimo jiné i právo dědit po zesnulém partnerovi. O to komičtější byl fakt, že symbolické hledisko, aby mohl být ceremoniál nazván svatbou a svazek manželstvím, rozvířilo tak vášnivou debatu, jako jen málokterá otázka předtím. Křesťanští demokraté chtěli “zachránit” slovo manželství, které podle nich odkazuje na kulturu, tradice a respekt k “církevně dané” náplni manželství.

Jednu raritu však uzákonění manželství pro homosexuály ve Švédsku přineslo. Partneři stejného pohlaví zde mohou být oddáni také na církevní půdě. Umožní jim to švédská luteránská církev. Nejvyššímu církevnímu shromáždění zbývá projednat jen několik podstatných detailů. Švédští gayové a lesbické ženy se této možnosti nejspíš dočkají na přelomu letošního a příštího roku.

Švédsko je považováno za vzornou zemi, co se týče rovnoprávnosti. Také jde o zemi s velmi nízkou kriminalitou. Nová studie London-Metropolitan University však tímto pozitivním image Švédska otřásá. Přinesla pro mnohé překvapující čísla. V počtu nahlášených znásilnění totiž obsadilo Švédsko v Evropské unii neslavné první místo. Na 100 tisíc obyvatel připadá 46 těchto sexuálních zločinů. To je až dvacetkrát více než v některých zemích východní a jižní Evropy, dokládá nová studie EU. Tyto údaje se opírají o spolehlivé policejní statistiky z roku 2006. Tehdy Švédky podaly trestní oznámení kvůli znásilnění v celkem pěti tisících případech.

Odborníci mají pro švédský primát řadu vysvětlení, i když pouze částečných. Na prvním místě jsou to podle nich trochu uvolněnější sexuální mravy Severoevropanů, alespoň ve srovnání se zbytkem kontinentální Evropy. Velkou roli podle nich hraje i nadměrný alkoholismus u švédských žen ve věku 15 až 21. To je spojeno především s častými divokými párty, které se pořádají většinou v soukromí. Podle citované studie bylo 56 procent žen, donucených k souloži, opilých.  Nezanedbatelná rovněž je, ve srovnání s jinými evropskými zeměmi, vyšší ochota švédských dívek a žen případy sexuálního násilí oznámit.

To ale vůbec neznamená, že trestní oznámení vyústí v odsouzení pachatele. Bohužel je tomu naopak. Švédsko i zde drží unijní prvenství. Vyřčením trestu pro násilníka před soudem skončí totiž pouze 13 procent oznámení.

2 thoughts on “Dvě tváře Švédska

  1. Švédsko se umístilo ale v počtu oznámených případů znásilnění. To znamená, že situace může být zcela jiná a ženy ve Švédsku prostě věří svým institucím víc než ženy jinde (třeba právě kvůli té rovnoprávnosti). Ale střílím od boku. Jen mě to tak napadlo…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *