Dnes mě překvapilo Grónsko

Vždycky jsem si myslela, že Grónsko je svým způsobem romantický ostrov, na kterém žít sice není žádný oříšek, ale lidé, kteří tam žijí, jsou silní a svým způsobem se jim jejich život líbí. Tuto mou romantickou představu již částečně narušila četba knihy Petera Hoega – Cit slečny Smilly pro sníh, která byla i zfilmována a nedávno uvedena v České televizi pod názvem Stopy ve sněhu. Ale přesto mě šokoval článek, který jsem nedávno o Grónsku četla.

Na konci loňského roku si Gróňané odhlasovali v referendu větší nezávislost na Dánsku. Postupem času by se Grónsko rádo zcela osamostatnilo. Skeptikové si nejsou zcela jistí, zda by s celkovým počtem obyvatel 57 000 mohlo fungovat jako nezávislý samostatný stát. Proč se Grónsko žene za  nezávislostí? Tento ostrov je jeden z mála, kde se lidé radují z globálního oteplování. Tající ledovce totiž odkrývají obrovské nerostné bohatství, které po tak dlouhou dobu skrývaly. V Grónsku a při pobřeží se ukrývají velké zásoby zlata, diamantů, uhlí, zinku a především ropy.
Ale je nutno podotknout, že policisté a sociální pracovníci nesdílejí tohle nadšení “obyčejného lidu” z možné nezávislosti. Varují před neskutečnou mírou domácího násilí, sexuálního zneužívání dětí, alkoholismu i množstvím sebevražd. Je nutno přiznat, že v roce 2006 spáchalo sebevraždu 58 Gróňanů, což je při celkovém počtu obyvatel 57 000 opravdu vysoké procento. O sebevraždu se zde dokonce pokusila pětina všech dívek ve věku od 15 do 17 let. Dalším zdejším problémem je fakt, že téměř tři čtvrtiny teenagerů každým rokem nedokončí středoškolské vzdělání. Skončí bez vzdělání, bez profese, s alkoholem v ruce.

Počet týraných a zneužívaných dětí se tady nikdo ani neodváží odhadnout. Každý měsíc jich tisícovka hledá útočiště u sociálních pracovníků, především ve dnech, kdy jsou jejich rodiče opilí. Toto číslo je neuvěřitelné především proto, že na “Zeleném ostrově” žije pouze 4000 dětí. Inuité, tedy lidé které my známe jako Eskymáky, jsou nazýváni lidmi bez budoucnosti.

Otázkou dnes zůstává, zda tuto situaci možné bohatství z nerostných surovin a nezávislost na Dánsku může zlepšit, nebo ji naopak jen zhorší.

9 thoughts on “Dnes mě překvapilo Grónsko

 1. Otázkou to možná zůstává, ale podle mě je odpověď velmi jasná, bohužel… Osamostatnit se chce pravděpodobně skupina lidí, kteří by tím získali neuvěřitelné zisky a situace v Grónsku by se jenom zhoršila nemožností zásahu Dánska, protože dělat veřejnou správu s 57000 lidí na takový rozloze je celkem problém. Takže celá snaha osamostatnit se je v podstatě snaha skupiny businessmanů, kteří jsou schopni šikovně manipulovat obyvatelstvo 🙂

 2. Ne, osamostatnit se chtějí obyčejní lidé, Inuité, lidé bez budoucnosti. A dánští politici to s povděkem kvitují. Letos v polovině roku to bude 300 let, co Dánsko začalo s kolonizací Grónska. To dnes doufá, že by se mohlo v roce 2021 zcela osamostatnit. Na jednu stranu se jim nedivím, asi je zvláštní žít v zemi, kde rodný jazyk není jazykem úředním. Teď jde jen o to, zda je relativní bohatství a samostatnost uvrhne do ještě větší deprese, nebo je donutí pohnout se z místa, kde momentálně uhnívají. Protože, proč se snažit, když to za nás někdo jiný zaplatí?

 3. Ta poslední věta by spíš seděla na některé vybrané státy Afriky 🙂 Samozřejmě, že to chtějí obyčejní lidé (omlovám se za nepřesné vyjádření). Vycházel jsem z myšlenky, že Inuité se chtějí osamostatnit, ale nejsou absolutně schopni pochopit důsledky svého činu (v tomhle se mi nelíbí ani referendum na otázky rázu národního nebo nedej bože mezinárodní). Jejich vyjádření k tom, že se chtějí osamostatnit samozřejmě beru, ale je to jako když by dítě chtělo čokoládu a nevědělo, že se za ni platí.
  K tý depresi. No s jejich počtem obyvatel asi těžko využijou zdroje natolik, aby se Grónsko někam hnulo

 4. A víš, že mě to taky napadlo? Že je to to samé jako v Africe? :-)I když na druhou stranu africké podmínky se mi zdají mnohem horší, když vezmu v úvahu všechny ty války a boje o suroviny a peníze ze Západu. Zvěrstva jaké se dějí v Africe se hned tak nevidí, proti tomu je Grónsko nebe na zemi. A přesto se tam lidé v depresi opíjejí, sexuálně zneužívají své děti či páchají sebevraždy.
  Svět je divné místo a lidé nevědí, co vlastně chtějí.

 5. otázkou zůstává, proč je Afrika tak jiná než Grónsko?Já bych se na to díval asi tak, že Grónsko dopadne velmi ale velmi podobně, jestli se lidem podaří si podepsat svůj ortel a zahájit těžbu a prodej surovin. Je to v lidech a kde jsou suroviny, tam jsou peníze, kde jsou peníze, tam jsou lidé, kteří se nezastaví před ničím. Vzhledem k tomu, co se tam může přihodit za katastrofu se mi ten nápad prostě svým idealistickým vzezřením nelíbí. Afrika nebyla vždycky takhle ve válkách, začalo to kolonizací, která měla hlavní cíl – zisk… Takže držim pěsti Grónsku, aby se nevydávalo touto cestou, musel bych víc přemejšlet, abych vymyslel něco, čím by se to dalo vyřešit, ale ve zkouškovym ode mě nic víc nečekej 🙂

 6. Kolonizací to začalo, ale podle mě je v Africe největší problém ten, že tato kolonizace, i když v jiné formě stále pokračuje. Kdežto tohle se v Grónsku neděje. Afrika je v současnosti “vysávána” západními státy, neboť má nerostné bohatství, které vyspělé země potřebují. Ty, aby se k těmto surovinám dostaly, ochotně africkým zemím půjčují neuvěřitelné sumy peněz, které, jak všichni víme, zůstanou někde v rukou tamějších diktátorů a nakupují se za ně většinou zbraně. Když pak mají africké země své dluhy splácet, samozřejmě nemají peníze, a tak platí surovinami. A platí velmi štědře. Západní státy dosáhly toho, co chtěly a co se děje v Africe, o tom slyšíme dnes a denně…
  Proto si myslím, že by situace v Grónsku mohla být opravdu jiná.

 7. Můj pohled na vztah Afriky a Grónska je trošku jiný. Grónsko je podle mě Afrikou v jejím panenském smyslu, před kolonizací, a odtajněním a uvolněním surovin by se Grónsko také stalo středem zájmů vyspělých západních zemí, protože bohatství je zkrátka bohatství a to budou chtít vždy. Mám tudíž strach z osudu Grónska, vydá-li se cestou surovinového bohatství, protože bude okamžitě zneužito. Vidinu toho, že by si své bohatství užili v míru a klidu, považuji za čistě idealistickou. Svět není tak nezkažený, ba dokonce bych řekl, že je zkažený na těch nejvyšších místech, které ovlivňují pozice nižší, takže by Grónsko padlo do rukou stejných lidí jako Afrika, a věř mi, že cesta se vždycky najde

 8. Možná máš pravdu. Možná Grónsko všechny tyhle starosti a problémy teprve čekají. Možná až tající ledovce ukáží, čeho všeho jsou dnešní vyspělé země schopné.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *